آفرینندگی / خلاقیت

همین که گوییم موجود باش، همان لحظه موجود خواهد شد

إِنَّمَا قَوْلُنَا لِشَيْءٍ إِذَا أَرَدْنَاهُ أَنْ نَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ (ما به امر نافذ خود هر چه را اراده کنیم همین که گوییم موجود باش، همان لحظه موجود خواهد شد.)

نمیدانم چرا به چه دلیل و چه احساسی باعث شد اولین پست وب سایتم را با این آیه شریف از قرآن کریم آغاز کنم  اما حدس هایی در مورد آن می توان زد که با شما در میان می گذارم. 

بنظر باید با مفهوم آفرینندگی (Creativity) شروع کنم اولین چیزی که از پیش چشمانم رژه رفت و خود را به واژه تبدیل کرد چیزی شبیه همین واژه بود، باید گفت خلاقیت بنیادی ترین و اساسی ترین عامل ایجاد ارزش و نوآوری در تاریخ بشر بوده و هرچه که تا به امروز به آن دست پیدا کرده ایم به خاطر همین قابلیت و توانایی آفرینندگی می باشد.

حال وقتی پس از کمی تامل به این چند سطر نگاهی می اندازم و آنها را دوباره از نو می خوانم به این نکته بیش از پیش ایمان می آورم که دلیل علاقه بسیاری از ما به کارآفرینی و نوآوری چیست و چرا هر روز که می گذرد همانند کسی که تشنه آب است بیشتر می طلبیم. دوست عزیزی دارم که در یکی از گفتگوهایمان در مورد کارآفرینی، کارآفرینان را به کسانی  تشبیه می کرد که گرفتار استسقا هستند (استسقاء از ریشه «س‌ـ‌ق‌ـ‌ی» و به معنای درخواست سیراب کردن یا درخواست نوشیدنی‌است) و در اتمسفری دیگر زندگی می کنند.

از این حرف ها که بگذریم شاید من هم به همراه تمام کسانی که این خطوط را می خوانند دلیل اصلی اولین پست و حتی طراحی این سایت را فهمیدم بله دلیل اصلی من آفرینندگی و فهمیدن و درک کردن ریشه های اصلی تفکرات خودم و سهیم کردن آن ها با شما عزیزان است.

در زیر ۱۹ جمله قابل تامل در مورد خلاقیت را از متفکران و هنرمندان نقل می کنم از آنجا که این جملات را از داخل اینترنت و گشت و گذارها جمع آوری کرده ام سند ها برایم مخدوش است اما خود جملات بسیار تاثیر گذار هستند و می شود ساعت ها به آن ها فکر کرد:

[۱]
 1. برای مطرح کردن پرسش‌های جدید، احتمالات تازه، نگاه کردن به مشکلات کهنه از زاویه‌ای نو، نیاز به قوه تخیلی خلاقانه داریم. این امر موجب پیشرفتی واقعی در علم می‌شود. (آلبرت انیشتین)
 2. هر کسی پتانسیل خلاقانه ای دارد، و از لحظه ای که بتوانی این پتانسیل خلاقانه را ابراز کنی، می توانی شروع به تغییر دادن دنیا کنی. (پائولو کوئیلو)
 3. بالاترین سطح عملکرد مخصوص آدم هایی است که متمرکز، خلاق، و فکور هستند، کسانی که می دانند هر مشکل را یک فرصت ببینند. (دیپاک چوپرا)
 4. در دنیای مدرن کسب و کار، این بی فایده است که متفکری خلاق و مبتکر باشی مگر اینکه بتوانی چیزی که خلق می کنی را بفروشی. (دیوید اگیلوی)
 5. بعضی ها خلاقیت را به عنوان نوعی تغییر می بینند، ولی ما هیچوقت واقعا به آن به این شکل نگاه نکرده ایم. خلاقیت به معنی بهتر کردن چیزهاست. (تیم کوک)
 6. جوهر و ذات خلاقيت، تازگي و نو بودن آن است و در نتيجه، ما استانداردي براي قضاوت درباره ي آن نداريم. (كارل راجرز)
 7. آثار خوب، تنها نتيجه ي يك زندگي بد است و هر شخص زنده براي اينكه آفريننده ي حقيقي باشد بايد نابود شود. (توماس مان) 
 8. من مي خواهم بدانم (خدا) چگونه اين جهان را آفريده است. علاقه اي به اين يا آن پديده ندارم. در (طيف) اين يا آن عنصر لطفي نمي بينم. من مي خواهم انديشه هاي ( او ) را بدانم؛ مابقي، جزييات است. (آلبرت انيشتين)
 9. شاعر، آفريننده است و مانند همه آفرينندگان ديگر به مايه اي نيازمند است؛ اين مايه براي شاعر، تجربه هاي اوست.(هوكسلي) 
 10. عشقِ سركوب شده ويرانگر مي شود و عشقِ ابراز شده، آفريننده. (اشو)  
 11. يك اثر بزرگ و فوق العاده و اصيل فقط آنگاه خلق مي شود كه مؤلفش افكار، روش و عقايد معاصرانش را ناديده بگيرد. (آرتور شوپنهاور)  
 12. فضيلت حقيقي، مهم نيست در چه زمينه اي، تنها آنجا به دست مي آيد كه اثر به خاطر خودش خلق شده باشد و نه به عنوان وسيله اي براي نيل به اهداف برتر. (آرتور شوپنهاور)
 13. بهترين آثار نويسندگان بزرگ، درست هنگامي خلق مي شوند كه بي هيچ چشم داشتي و يا در ازاي اندك مبلغي به نوشتن مي پردازند. (آرتور شوپنهاور)
 14. اختراع پول، قاتل خوشبختي بشر شد. (سنگا) 
 15. معنايي در زندگي نيست؛ معنا را بايد خلق كرد. (اشو) 
 16. در مورد همه ي نو آوريها و خلاقيت ها يك حقيقت ابتدايي وجود دارد: از لحظه اي كه شخص به طور قطع مصمم به كاري مي شود، همه ي امدادهاي غيبي به كمك او مي آيند. (گوته) 
 17. هر نوآوري در ميانه ي راه ناقص و نارساست. (روزابت كانتر) 
 18. آنچه را آفريده ام، فقط ثمره تنهايي است. (فرانتس كافكا) 
 19. بشر تنها آفريده اي است كه نمي خواهد آن باشد كه هست. (آلبر كامو) 

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

فوتر سایت

اسلایدر سایدبار